Ziua Eroilor se sărbătorește la Făgăraș în două locuri

0
288
http://webmobile.xdev.ro/fagarastv/player.html

Primăria Municipiului Făgăraș organizează două evenimente, pentru a comemora Ziua Eroilor, în două locuri diferite. Începând cu ora 12.00 la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din cartierul Galați și începând cu ora 13:30 la Monumentul Eroilor de lângă Catedrala Ortodoxă. Totodată în calendarul creștin ortodox, în ziua de 21 mai a fiecărui an se sărbătorește ”Înălțarea Domnului”, sărbătoare religioasă care semnifică ridicarea la cer a lui Iisus Hristos de pe Muntele Măslinilor, consfințind opera de mântuire și îndumnezeirea firii umane prin trupul Său înviat. Este o sărbătoare a speranței, arătând unirea deplină a firii umane cu Dumnezeu.
Cinstirea și pomenirea eroilor în ziua Înălțării Domnului au fost instituite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920, iar ulterior hotărârea a fost consfințită prin deciziile sinodale din anii 1999 și 2001, când această zi a primit statutul de Sărbătoare Națională Bisericească. Totodată, prin legea nr. 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război, sărbătoarea Înălțării Domnului Iisus Hristos a fost proclamată și Ziua Eroilor, ca sărbătoare națională a poporului român.

LĂSAȚI UN MESAJ