Victorie conturată în prima repriză

0
33

HC II Odorhei – HCM Făgăraş 26-31 (9-19)
În sfârşit, după două amânări succcesive, independente de voinţa lor, handbaliştii de la HCM Făgăraş au reintrat în circuitul competiţiei oficiale a campionatului. Duminică, 19 februarie, s-au deplasat la Odorhei unde au susţinut primul examen din acest an, debutul fiind de bun augur. Conform aşteptărilor, făgărăşenii s-au impus fără emoţii, cu 31-26, deşi în echipa gazdă au evoluat şi câţiva jucători din prima garnitură. Victoria s-a conturat cu precădere datorită evoluţiei din prima repriză, când diferenţa de valoare a fost evidentă, iar cea de pe tabela de marcaj, concludentă. Startul jocului le-a aparţinut în totalitate şi după 7 minute scorul indica 6-0 pentru HCM. Diferenţa s-a mărit la 8 goluri la jumătatea reprizei 12-4, dar cea mai mare s-a înregistrat în min. 23 când a crescut la 13 goluri, 19-6.
În partea secundă, concentrarea nu a mai fost aceeaşi, iar pe fondul acesteia, gazdele treptat au mai redus din handicap, fără a periclita însă soarta partidei. O cădere de care echipa din Odorhei a profitat s-a produs între min. 38 şi 46, când făgărăşenii nu au mai reuşit să înscrie şi adversarii s-au apropiat la 4 goluri, 19-23. Din acest moment însă, HCM a luat din nou lucrurile în serios şi până la final a menţinut diferenţa, mai mult, a conturat victoria la o diferenţă de 5 goluri, 31-26.
De la HCM printre remarcaţii partidei se numără Bogdan Dincă, golgeterul partidei, dar şi Eugen Frăţilă, folosit ca inter. Principalii realizatori pentru HCM: Dincă 8 goluri, Frăţilă 7 goluri, Bucşa 5 goluri.
HCM: Şuteică-Dincă, Frăţilă, Marinescu, Lazea, Mînea, Bucşa. Au mai evoluat Şofronici-Dobrin, Rău, Pasere, Moldovan. Joi, 23 februarie, de la ora 17:00, HCM va întâlni, în primul joc pe teren propriu, pe Naţional Sighişoara.