Succes pentru karateka făgărăşeni la Cupa SKI Bucureşti

0
74

Sâmbătă, 9 iunie 2012, a avut loc la Bucureşti Campionatul Naţional al Comisiei Naţionale SKI din cadrul Federaţiei Române de Karate. Acest campionat a fost organizat de CN SKI şi CS Dragon Bucureşti. Simultan s-a desfăşurat şi „Cupa de Karate SKI – Bucureşti”.
Campionatul Naţional s-a desfăşurat la probele de Kata şi Kumite individual şi echipe, pe categorii de vârstă cuprinse între 6 ani (copii) şi peste 18 ani (seniori), pe categorii de pregătire începători şi avansaţi. Sportivii participanţi au avut prestaţii notabile, arătând că doresc să câştige şi să se afirme. CSM Karate-Do Făgăraş a participat cu un număr de 43 de sportivi cele două competiţii.
Sportivii CSM Karate-Do Făgăraş au obţinut 18 locuri 1, 11 locuri 2 şi 13 locuri 3 la probele de kata şi kumite individual şi 5 locuri I, 5 locuri II şi 3 locuri III la probele de kata şi kumite echipe. Lotul a fost condus de antrenorii Ţeţu Gheorghe, Rîmbeţ Ioan şi Munteanu Radu, iar din brigada de arbitri au făcut parte făgărăşenii Ţeţu Gheorghe, Rîmbeţ Ioan, Munteanu Radu, Răduleţ Cătălin, Roşca Gheorghe şi Bucur Ioana.
Locul 1 – Piticaş Iuliana – kata feminin +18 ani;
Locul 1 – Kata echipe feminin 13-15 ani: Streza Alexandra, Chima Irina, Orzea Paul;
Locul 1 – Kata echipe feminin +18 ani: Canja Raluca, Enaru Cristina, Piticaş Iuliana;
Locul 1 – Kata echipe feminin -10 ani: Piticaş Ioana, Marian Paulina, Malene Maria
Locul 1 – Kata echipe feminin 10-12 ani: Manea Amina, Iftimov Andreia, Galici Anna
Locul 1 – Kumite echipe 16-17 ani: Lungu Silviu

Competiţia a fost o testare pentru celelalte competiţii naţionale şi internaţionale din calendarul competiţional de anul acesta, precum şi o confirmare a valorii karate-ului făgărăşan pe plan naţional.