Etapa viitoare, vineri, 20 martie, ora 15:00

Gloria II Bistriţa – Gaz Metan Tg. Mureş

C.F.R. II Cluj – Unirea Dej

Fotbal Liga a IV-a

Etapă amânată

Campionatul ligii a IV-a la fotbal ar fi trebuit sâmbătă să-şi reia activitatea.

Ninsoarea abundentă, căzută vineri noaptea, a dat însă planurile organizatorilor peste cap, iar la ora jocurilor, terenurile erau acoperite cu un strat gros de zăpadă. În aceste condiţii, partidele nu puteau să se desfăşoare, astfel că forul de conducere din cadrul A.J.F. Braşov a decis ca etapa să se amâne.

Astfel, jocurile primei etape a returului se vor desfăşura sâmbătă 21 martie, iar pentru ca programarea etapelor să nu sufere modificări esenţiale, se va introduce o etapă intermediară.

Capul de afiş al primei runde este întâlnirea de la Berivoi, unde Carpaţi întâlneşte Olimpic Voila. Cetatea Făgăraş se va deplasa la Zărneşti pentru jocul cu Celuloza, iar Viromet Victoria va întâlni tot în deplasare pe Înfrăţirea Hărman. Echipa din Victoria a debutat deja în acest an, miercuri 11 martie, când a susţinut partida restantă din cadrul etapei 17 , în deplasare la F.C. Râşnov.

Întâlnirea s-a încheiat la egalitate 2-2, iar pentru Viromet au marcat Onciu, în minutul 28 şi Bucătaru, în minutul 55.

Şoimii Sâmbăta şi A.S. Voivodeni în semifinala cupei

Duminică a fost programată şi semifinala Cupei României – zona „Onoare”, dar din cauza terenului impracticabil, partida dintre Şoimii Sâmbăta şi A.S. Voivodeni s-a amânat. Jocul a fost reprogramat pentru duminică 22 martie, de la ora 11:00, pe terenul din Sâmbăta.

Câştigătoarea acestui joc va întâlni în finală pe Izvorul Hoghiz.

Fotbal Liga a III-a

Fază fixă cu ghinion

Unirea Ungheni – ENA Inter Făgăraş 1-0 (0-0)

A marcat: Borz min. 58

ENA Inter: Murariu – Dobre, Săndei, Măuţă, Lup – Zamfir (min. 46 Purcăroiu), Sârghe, Negoiţă, Kajacsaratz – Ciolănel (min. 70 Streza), Neamţu (min. 60 Răceanu).

O lovitură liberă din preajma careului a fost suficientă pentru ca toate speranţele echipei făgărăşene de a obţine un rezultat favorabil la Ungheni, să se ducă pe apa sâmbetei. În acel minut 58, Borz şi-a încercat norocul, cu un şut puternic la semiînălţime, care a ocolit zidul şi l-a surprins pe Murariu, al cărui reflex a fost tardiv. Până în acel moment, chiar dacă acţiunile de atac au fost destul de rare, echipa făgărăşeană s-a apărat grupat şi nu a permis gazdelor să fie periculoase. Un singur moment a fost mai delicat în cazul făgărăşenilor şi s-a petrecut în min. 18, dar intervenţia lui Murariu a fost salutară, balonul fiind respins de acesta în bară, mingea ieşind apoi în afara terenului de joc. ENA s-a văzut mai mult în joc după primirea golului, când au apărut şi ocaziile la poarta gazdelor.

Kajcsaratz a fost cel mai aproape de gol în min. 67 şi 83, iar în min. 61 a fost oprit neregulamentar de la margine pentru poziţie de ofsaid, când scăpase singur cu portarul advers. În tot acest timp, gazdele au mai ajuns doar o singură dată periculos la poartă, în finalul partidei, dar Murariu nu a putut fi învins nici în situaţie de unu la unu.

În ciuda acestei înfrângeri situaţia echipei în clasament rămâne neschimbată. Va urma însă un joc foarte important, cu echipa Marmaţia Sighet, formaţie aflată în acest moment în postura de retrogradată. Partida se va disputa vineri, 20 martie, pe stadionul Park Arena, de la ora 15:00.

A revenit Săndei

După o absenţă îndelungată, în echipa făgărăşeană şi-a refăcut apariţia fundaşul Silviu Săndei. Scor din lot la sfârşitul turului din motive disciplinare, timp în care s-apregătit cu echipa a doua, el a fost reprimit înaintea acestui joc în cadrul echipei şi a fost titularizat de către antrenorul Cozma.

Handbal masculin

Serie întreruptă

H.C.M. Făgăraş – C.S.M. Satu Mare 24-37 (13-14)

Principalii realizatori pentru H.C.M. Făgăraş: Dobrin – 8 goluri, Dincă – 7 goluri

H.C.M. Făgăraş : Şuteică – Dincă, Dobrin, Dumitrache, Soci, Lazea, Mînea.

Au mai jucat : Nimereală, C.Caţavei, Drugă, Cânpean

Seria celor 6 victorii consecutive ale handbaliştilor făgărăşeni a fost întreruptă.

După un alt succes obţinut în etapa intermediară de miercuri, în deplasare la Extrem Baia Mare, scor 35-23, făgărăşenii au suferit prima înfrângere de la reluarea campionatului. Un eşec ce s-a consumat totuşi în faţa celei mai titrate echipe a seriei, C.S.M. Satu Mare, nimeni alta decât lidera autoritară a clasamentului.

Victoria sătmărenilor nu a fost pusă la îndoială (diferenţa de 13 goluri, scor 37-24, este edificatoare) dar s-a conturat de abia în partea secundă a jocului.

Timp de 30 de minute, handbaliştii pregătiţi de Dumitru Opriş, au făcut faţă cu brio adversarului, iar cu puţină şansă, puteau termina repriza în avantaj.

În ultimele 30 de secunde ale reprizei, la scorul de 13-13, au beneficiat de o aruncare de la 7 metri pe care Dincă a irosit-o, iar la contraatacul declanşat de oaspeţi, Birtalan (fiul fostului mare handbalist Ştefan Birtalan) şi-a adus echipa în avantaj.

Mult mai masivă, clădită foarte bine din punct de vedere fizic, echipa sătmăreană a dominat clar actul secund încă din debut, iar în numai 10 minute şi-au asigurat desprinderea necesară câştigării jocului, 25-17 în minutul 40.

Spectacolul sportiv a fost însă stricat de prestaţia brigăzii de arbitri din Tg. Mureş, care a dezavantajat în multe situaţii echipa făgărăşeană. Prin deciziile lor, aceştia au creat tensiune atât în teren, cât şi în afara lui, şi au contribuit într-o anumită măsură la deznodământul acestui joc, fără însă a diminua din meritele echipei vizitatoare.

În etapa următoare, care va avea loc sâmbătă, 21 martie, H.C.M. Făgăraş va juca în deplasare la H.C.M. Bistriţa.

Karate

Campionatul Naţional de Karate desfăşurat la Craiova a adus sportivilor de la Clubul Sportiv Municipal Karate-Do Făgăraş un nou prilej de a se afirma.

Cu un lot format din 8 sportivi, făgărăşenii au obţinut trei medalii: una de aur, una de argint şi una de bronz.

Cea mai bună performanţă a fost obţinută de echipa formată din Alexandru Gib, Dicomes Stoica şi Dragoş Barbu care la proba kata, categoria + 18 ani seniori, s-au clasat pe prima poziţie. Celelalte două medalii au fost obţinute de Dicomes Stoica, locul II la proba kata (16-17 ani juniori) şi Raluca Canja locul III la proba kumite (14-15 ani – cadeţi).

La acest campionat, au participat 234 de sportivi, care au reprezentat 21 de cluburi.