26

sport11mFotbal Liga a III-a

Liderul, la primul eşec

ENA Inter –F.C. Baia Mare 2-1 (2-1)

Au marcat : Ciolănel min. 35, din penalty şi Negoiţă min. 44, respectiv Bota min. 37, din penalty.
ENA : Dărăbanţ – Dobre (min. 71 Lup), Măuţă, Bucurenciu, Negoiţă – Roşu, Sîrghe, Kajcsaratz (min. 79 Cozma) – Neamţu (min. 71 Nistor), Streza, Ciolănel (min. 90 Răceanu)
F.C. Baia Mare : Bota – Colan, Bar, Hodor, Drule, Ardelean, Rednic, Iatu, Shanat, Achim, Ernst.
Au mai jucat : Bichiri, Vanca, Moldovan

Lider autoritar, cu un parcurs de invidiat, în care 30 de etape nu au cunoscut înfrângerea, F.C. Baia Mare era echipa pe care ENA o avea de înfruntat. O misiune extrem de dificilă, cu şanse de reuşită aproape nule, în care nici cei mai optimişti nu credeau. Singurii care au crezut în şansa lor au fost fotbaliştii făgărăşeni, care au demonstrat că dăruirea, ambiţia şi mobilizarea pot răsturna calculele hârtiei.

F.C. Baia Mare a venit la Făgăraş să-şi apere blazonul de lider şi de echipă neînvinsă, iar din 11-le de bază nu au lipsit decât doi jucători, Batin (accidentat) şi Barbuloviciu (suspendat). Cu precădere în repriza secundă, au dominat mai mult şi au făcut tot posibilul ca să schimbe situaţia de pe tabela de marcaj. Un rezultat nefavorabil ar fi fost greu de digerat pentru ei, iar asta s-a văzut foarte bine la faza când, cu toate că doi jucători făgărăşeni erau căzuţi pe teren, băimărenii nu au trimis balonul în afară, ci au continuat faza. Aşa s-a întâmplat în min. 82, când puteau egala, dar şutul lui Vanca a întâlnit bara transversală.

De partea cealaltă, ENA, deşi în majoritatea timpului a cedat iniţiativa, a ştiut să se apere, dar în acelaşi timp să şi o pericliteze poarta adversă. Din punct de vedere tactic, se poate spune că au fost superiori adversarului. Au ştiut să facă faţă unui joc cu o încărcătură psihică aparte, în care spectrul retrogradării încă mai atârna pe umerii lor.

Acum lucrurile s-au mai liniştit, chiar dacă emoţiile nu au dispărut în totalitate, fiindcă mai sunt totuşi trei etape de disputat. ENA mai are de susţinut încă un joc pe teren propriu, care se anunţă la fel de dificil, în compania formaţiei F.C. Silvania, care luptă pentru păstrarea locului secund care îi duce la baraj. Până atunci, în etapa următoare, care va avea loc vineri, 22 mai, făgărăşenii vor juca în deplasare la Seso Iara.

Filmul jocului :

Min. 1 : Neamţu scapă singur cu portarul, dar şutează în acesta.
Min. 22 : acelaşi Neamţu şutează de la marginea careului, dar cu un reflex uimitor, Bota respinge în corner.
Min. 35 : Neamţu pătrunde în careu şi este faultat de Hodor, iar penalty-ul este transformat de Ciolănel : 1-0.
Min. 37 : Rednic pătrunde în careu şi este tras cu mâna de către Dobre, iar penalty-ul, just acordat, este transformat de portarul Bota : 1-1.
Min. 44 : fault la marginea careului de 16 m. Negoiţă execută imparabil şi Bota este nevoit să scoată balonul din plasă : 2-1.
Min. 54 : Streza, singur în 6 m, reia defectuos.
Min. 82. Vanca şutează de la 20 de metri, dar balonul întâlneşte bara transversală.

„Astăzi veţi câştiga“

Prezent la acest joc, fostul fotbalist al Nitramoniei din anii 70, Ilie Dumitrescu, a prezis victoria făgărăşenilor : „Am la mine un program de joc de când noi am jucat, în aceeaşi dată, tot cu F.C. Baia Mare, dar în urmă cu 33 de ani. Atunci, ca şi acum, băimărenii erau lideri şi luptau pentru promovarea în prima divizie. Am avut o echipă frumoasă şi se ştia că la Făgăraş se câştigă greu. Noi am învins atunci cu 2-1 şi presimt că acelaşi lucru se va întâmpla şi acum“.

Handbal masculin

H.C.M. Făgăraş – Extrem Baia Mare 35-23 (19-13)
C.S.M. Satu Mare – H.C.M. Făgăraş 35-28 (21-17)

Pe parcursul săptămânii trecute, handbaliştii de la H.C.M. Făgăraş au mai disputat alte doă jocuri de campionat. Miercuri, pe propriul teren, au primit vizita formaţiei Extrem Baia Mare, iar sâmbătă, s-au deplasat în fieful liderei, C.S.M. Satu Mare.

Primul joc nu a avut istoric. Diferenţa de valoare a fost net în favoarea făgărăşenilor, iar băimărenii nu au putut emite pretenţii la obţinerea unui rezultat favorabil. Au fost două reprize controlate în totalitate de elevii lui Mitică Opriş, care în final s-au impus cu 35-23.

În deplasarea de la Satu Mare, jocul făgărăşenilor a alternat ca evoluţie, iar finalurile de repriză au făcut diferenţa în favoarea gazdelor. După 10 minute de joc, H.C.M. Făgăraş a condus cu 6-5, iar în min. 24 s-a aflat la egalitate, 14-14, cu mult mai titrata sa adversară. Finalul reprizei le-a aparţinut însă acestora, care au reuşit să intre la cabine cu un avans de patru goluri: 21-17.

Partea secundă a început la fel de echilibrat. Diferenţa s-a menţinut până la mijlocul reprizei, iar în minutul 48, făgărăşenii s-au apropiat la trei goluri: 27-30. Dar ultimele 12 minute au aparţinut din nou sătmărenilor, care s-au desprins în cele din urmă şi s-au impus cu un scor mai concludent: 35-28.

Sâmbătă, 23 mai, va avea loc ultima etapă a campionatului, iar H.C.M. Făgăraş întâlneşte ocupanta locului secund, H.C.N. Bistrişa, pe teren propriu, de la ora 11:00.