ENA Inter Făgăraş – Sănătatea Cluj 2-0 (1-0)
Au marcat : Zamfir min. 27 şi Receanu min. 87
ENA : Dărăbanţ – Lup, Măuţă,Bucurenciu, Negoiţă – Sîrghe, Zamfir, Munteanu, Kajcsaratz – Ciolănel, Streza.
Au mai evoluat : Neamţu, Purcăroiu, Răceanu, Nistor.

Jocul cu Sănătatea Cluj s-a încadrat în aceleaşi coordonate ca şi celelalte partide desfăşurate până în prezent. Adică, un joc de o importanţă deosebită pentru ENA (dar în acelaşi timp şi pentru oaspeţi) în tentativa de a ieşi din zona periculoasă a clasamentului.
Cum era de aşteptat, miza celor trei puncte s-a făcut simţită încă din startul partidei. Clujenii au venit cu gândul că nu au nimic de pierdut, au început mai dezinvolt şi au fost cei care au creat primele emoţii în tabăra făgărăşeană. Şansa a fost cu noi, pentru că incursiunea lui Cheţan s-a încheiat cu un şut în bară, iar tabela a rămas imaculată. Acest prim semnal de alarmă avea să-i trezească pe făgărăşeni care, încet-încet, au început să intre în atmosfera partidei. Ocazia lui Kajcsaratz din minutul 22 avea să prevestească golul marcat cinci minute mai târziu de către Zamfir. In acel minut 27, Ciolănel a înşirat trei adversari, l-a deschis excelent pe Streza, iar centrarea acestuia în faţa porţii a fost o simplă formalitate pentru mijlocaşul făgărăşean.
Ploaia torenţială, care a început cu puţin timp înaintea golului, s-a repercutat asupra desfăşurării jocului încontinuare astfel că, până la pauză, nu s-a mai întâmplat nimic deosebit. Repriza secundă nu a fost diferită faţă de prima. Echilibrul a fost evident, doar că ENA a preferat mai mult să conserve rezultatul şi să folosească arma contraatacului, pentru a da lovitura decisivă. Această tactică a dat roade pentru că, spre finalul partidei, Neamţu şi Receanu, ambii introduşi după pauză, au făcut faza golului care avea să aducă liniştea în tabăra făgărăşeană. Primul a luat o acţiune pe cont propriu pe extrema dreaptă, a trecut de doi adversari şi mai apoi i-a pasat ideal la întâlnire lui Răceanu care, doar cu portarul advers în faţă, l-a ,,executat” pe acesta cu sânge rece. În final, putea fi chiar 3-0, dar Nistor nu a nimerit cadrul porţii după ce l-a surprins ieşit pe portarul clujean, dar şi 2-1, atunci când şutul lui Sabo a fost scos de pe linia porţii de către Bucurenciu.
Cu această victorie, ENA a devansat echipa clujeană în clasament, dar şi pe Unirea Dej, care a remizat acasă cu F.C. Cisnădie, urcând pe locul 13 . În etapa următoare, echipa făgărăşeană va juca în deplasare la F.C. Zalău, iar următorul joc de pe teren propriu se va disputa marţi, 5 mai (etapă intermediară) cu Liberty II Oradea, de la ora 18:00.

H.C.M. Făgăraş – Universitatea II Cluj 50-37
Săptămână prolifică pentru handbaliştii de la H.C.M. Făgăraş. Întrerupt aproape o lună de zile, campionatul masculin de handbal, divizia A, şi-a reluat competiţia la mijlocul săptămânii trecute. Pauza s-a dovedit a fi benefică pentru handbaliştii făgărăşeni care în cele două jocuri disputate au obţinut tot atâtea victorii. Miercuri, ei s-au deplasat la Sebeş unde au întâlnit echipa locală într-o partidă decisivă pentru ocuparea la finalul campionatului a unui loc pe podium. Elevii lui Mitică Opriş au abordat jocul fără complexe, l-au controlat în totalitate, iar la final s-au impus cu 27-23.
Următoarea partidă a avut loc sâmbătă, dar de data aceasta pe teren propriu, în compania formaţiei Universitatea II Cluj. Favoriţi cerţi la câştigarea partidei, făgărăşenii, pe lângă scorul concludent pe care l-au realizat (50-37) au făcut şi spectacol, iar în urma acestui succes şi-au consolidat poziţia a treia în clasament. Următoarea etapă se va disputa sâmbătă 2 mai, dar H.C.M. Făgăraş va sta.

Handbal juniori

Juniorii I s-au calificat la turneul final

Juniorii I al Clubului Sportiv Şcolar Făgăraş au obţinut o performanţă notabilă şi s-au calificat la turneul final pe ţară. Pregătiţi de profesorul Marcel Şerban, juniorii făgărăşeni au participat la turneul semifinal ce a fost găzduit de Sala ,,Romeo Iamandi” din Buzău. Ei au făcut parte din grupa a II-a, unde au avut de înfruntat alte cinci echipe: L.P.S. Buzău, Dinamo Baumit Bucureşti, L.P.S. Suceava, Grupul Şcolar Unirea Cluj şi L.P.S. Banatul Timişoara. Făgărăşenii au obţinut biletele pentru turneul final de pe poziţia secundă din clasament alături de L.P.S. Buzău, după ce au învins în trei din cele cinci partide desfăşurate:
32-26 cu Dinamo Baumit Bucureşti
25-15 cu L.P.S. Suceava
33-29 cu L.P.S. Banat Timişoara
S-au alăturat astfel celor mai bune şase echipe din ţară şi anume Extrem Baia Mare, H.C. Rom Cri Braşov, LPS Buzău, Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa şi C.S.S. Triumf Călăraşi şi va lupta pentru obţinerea unei medalii. Turneul final se va disputa în perioada 2-7 iunie 2009, într-o localitate ce va fi desemnată ulterior.
O performaţă la fel de notabilă se aşteaptă şi de la cei mai mici juniori ai clubului făgărăşean. Aceştia vor participa la sfârşitul acestei săptămâni (1-3 mai) la Medgidia, la turneul semifinal unde vor întâlni formaţiile L.P.S. Piatra Neamţ, C.S.S. Medgidia şi C.S.S. III Steaua Bucureşti.
Juniorii II au participat şi ei la turneul semifinal, dar s-au clasat pe locul IV în clasament şi au ratat calificarea la turneul final.
Aproape calificate la turneul semifinal sunt şi junioarele III de la C.S. Dara Făgăraş. Tot la sfârşitul acestei săptămâni (1-3 mai) vor juca la Râmnicu Vâlcea ultimul turneu de campionat care practic nu mai poate schimba situaţia din clasament.