Fotbal Cupa României

Voivodenii câştigă Cupa

A.S. Voivodeni – Izvorul Hoghiz 2-1 (1-1)
Au marcat: Boboia min 9 şi 88 din penalty, respectiv Albulescu min. 14

Finala Cupei României din acest sezon la nivelul Ligii a V-a – zona Făgăraş, a adus faţă în faţă formaţiile A.S. Voivodeni şi Izvorul Hoghiz. Partida, desfăşurată duminică pe terenul din Voila, nu a fost una spectaculoasă, dar s-a evidenţiat prin ardoarea cu care cele două echipe şi-au disputat trofeul. A fost mai degrabă un joc de angajament, dar care a depăşit în multe momente limitele sportivităţii şi care a îngreunat misiunea brigăzii de arbitri. Doar în primele 15 minute s-a jucat ceva fotbal, când s-au creat câteva situaţii de gol care au avut şi efect pe tabela de marcaj. A.S. Voivodeni a deschis scorul în minutul 9, prin Boboia, din lovitură liberă, pentru ca, după numai cinci minute, Izvorul Hoghiz să restabilească egalitatea prin Albulescu, tot în urma unei faze fixe.

După felul cum se desfăşurau ostilităţile în teren, partida se îndrepta spre prelungiri. Dar a venit minutul 88, când A.S.Voivodeni a beneficiat de un penalty care a stârnit controverse, la un presupus fault în careu asupra lui Boboia. Arbitrul a fost însă ferm pe poziţie, iar acelaşi Boboia şi-a asumat responsabilitatea execuţiei şi a transformat lovitura care le-a adus în final victoria. A.S. Voivodeni a fost desemnată câştigătoarea Cupei şi se califică mai departe în competiţie, unde va juca alături de echipele din Liga a IV-a. Tragerea la sorţi a meciurilor, precum şi fixarea datelor de disputare a acestora vor avea loc în cursul acestei săptămâni.

Începe returul

Duminică, 5 aprilie, Campionatul Ligii a V-a zona Făgăraş îşi dispută jocurile primei etape a returului care se desfăşoară după următorul program:

Unirea Dej – Ena Inter Făgăraş 0-0
ENA: Morariu – Pop, Măuţă, Săndei, Lup – Roşu (min. 77 Zamfir), Sîrghe, V. Munteanu, Kajcsatz (min. 56 Purcăroiu) – Streza (min. 87 Bucurenciu), Neamţu (min. 52 Dărăbanţ).

Partida de la Dej, dintre echipa locală şi ENA, se anunţa foarte disputată, cu implicaţii directe în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Gazdele veneau după victoria surprinzătoare de la Cluj, iar cu un eventual succes în acest joc ar fi devansat echipa făgărăşeană în clasament, complicându-i situaţia. Fără Negoiţă şi Ciolănel (ambii suspendaţi) două din „piesele“ de bază ale echipei, Sandu Cozna şi Vasile Gherghe au abordat partida curajos şi nu s-au rezumat doar la a se apăra. Cu o formulă mult schimbată, în care s-au regăsit noile achiziţii Vlad Munteanu şi Roşu, ENA a dominat primele 45 de minute. În rol de „dispecer“, Munteanu a conlucrat foarte bine, mai ales pe flancul stâng cu Kajcsartz şi nu de puţine ori au destabilizat apărarea adversă. Doar neşansa a făcut ca la cabine echipa făgărăşeană să nu intre în avantaj, dar rând pe rând Roşu, Neamţu şi Kajcsartz nu au găsit cea mai bună continuare la finalizare. Cu ajutorul asistentului, gazdele şi-au creat o singură ocazie în această repriză, ce-i drept, monumentală, dar Morariu s-a opus miraculos.

În partea a două a jocului, la rampă a ieşit şi centralul partidei, care în min. 52 a acordat gazdelor un penalty văzut numai de el, iar în acelaşi timp l-a eliminat şi pe portarul Morariu. Se părea că soarta acestui joc era rezolvată, dar intrat în poartă, Dărăbanţ nu a fost de acord. A ghicit intenţia lui Bozdoc şi a respins şutul acestuia în două rânduri, după ce balonul i-a revenit din prima respingere. Cu un om în minus, dar încurajaţi de parada lui Dărăbanţ, făgărăşenii s-au mobilizat exemplar până la finalul jocului. Chiar dacă gazdele au presat mai mult, s-au izbit de o apărare bine grupată, care nu le-a permis să-şi creeze situaţii clare de a marca, iar tabela a rămas imaculată.

Jocul rezultatelor consemnate în această rundă a favorizat echipa făgărăşeană: toate echipele cu care ENA se află în luptă directă au remizat pe propriile lor terenuri. Pentru ENA urmează un joc la fel de important, pe teren propriu cu Gaz Metan Târgu Mureş, care şi-a complicat şi ea situaţia în clasament. Partida va avea loc vineri, 3 aprilie, pe stadionul Park Arena, de la ora 17:00.

Baschet seniori

Două jocuri, două victorii

A.C.S. Sportic Pro Baschet Făgăraş – A.S. A Braşov 71-61
A.C.S. Sportic Pro Baschet Făgăraş – Kron Braşov 81-69
A început returul campionatului judeţean de baschet seniori, iar săptămâna trecută s-au desfăşurat primele două etape, în care formaţia A.C.S. Sportic Pro Baschet Făgăraş a jucat ambele partide pe teren propriu reuşind tot atâtea victorii.

În primul joc, baschetbaliştii făgărăşeni au întâlnit formaţia A.S.A. Braşov de care a dispus cu scorul de 71-61 (27-13, 11-12, 18-18, 15-18). După cum se observă din evoluţia scorului în cele patru sferturi, jocul a fost tranşat în favoarea făgărăşenilor încă din primul sfert, câştigat detaşat 27-13. Cei mai buni marcatori de la formaţia noastră au fost: Tănase 14 puncte, Ionescu 12 puncte, Şandru 11 puncte, Moldovan 8 puncte, Mesaroş 7 puncte, Talabă şi Stăniloiu câte 6 puncte. Au mai jucat: C. Moldovan, Dull, Dobrin şi Malene.

În a doua partidă, Sportic Pro Baschet Făgăraş a jucat împotriva formaţiei Kron Braşov în faţa căreea a câştigat cu scorul de 81-69 (21-11, 20-22, 16-13, 24-23). A fost un joc în care făgărăşenii au condus în permanenţă, iar contribuţia jucătorilor cu experienţă la rezultatul final a fost semnificativă. Principalii marcatori au fost Tănase 31 puncte, Ionescu 12 puncte, Mesaroş 14 puncte, Dull 8 puncte, Dobrin, Şandru şi Stăniloiu câte 6 puncte. Au mai jucat: A. Moldovan, Crâznic, Talabă, Malene şi C. Moldovam. Formaţia Sportic Pro Baschet ocupă în prezent locul 6, la egalitate de puncte -15- cu ocupanta locului 5, Galactica Braşov. De remarcat pofta de joc al tuturor componenţilor formaţiei făgărăşene şi dorinţa acestora de a atinge obiectivul de clasare în primele cinci locuri la finalul campionatului.

Handbal masculin

Victorie scontată

H.C.M. Făgăraş – Potaisa Turda 34-27 (14-11)
După trei eşecuri consecutive, handbaliştii de la H.C.M. Făgăraş şi-au recâştigat încrederea în ei. Sâmbătă, în sala de sport al Colegiului Naţional Doamna Stanca, echipa făgărăşeană nu a avut emoţii în a se impune şi a câştigat clar partida cu Potaisa Turda. Doar prima repriză a fost ceva mai echilibrată ca scor, după care diferenţa de valoare între cele două echipe a fost evidentă în favoarea jucătorilor pregătiţi de Dumitru Opriş. După această victorie, H.C.M. Făgăraş se menţine pe podium şi ocupă locul III cu 33 de puncte, dar campionatul se întrerupe până în data de 22 aprilie. Atunci echipa făgărăşeană va evolua în deplasare la C.S.M. Sebeş.