faza-voila1Fotbal Liga IV-a

C.S.M. Făgăraş pierde teren
La scorul de 0-0, făgărăşenii au irosit un penalty
Viromet, singura victorioasă

Dintre echipele din Ţara Făgăraşului, cea care a ieşit cel mai bine în această rundă cu nr. 12 a campionatului Ligii a IV-a a fost Viromet Victoria. După un joc antrenant, cu un final spectaculos, Viromet s-a impus pe teren propriu în faţa braşovenilor de la C.F.R., cu 4-3.

Gazdele au fost net superioare în prima repriză, când au condus cu un sec 3-0, prin punctele marcate de Popa min 7, D. Bădăloi min 23 şi Pap min 44. Şi-au complicat însă situaţia pe finalul jocului, când braşovenii s-au apropiat la doar un gol (Ulea min 80 şi Constantinescu min 88). Emoţiile au fost până la urmă spulberate, când acelaşi Pap a marcat, 4-2 min 90, deşi C.F.R. a reuşit să mai înscrie o dată în ultima fază a jocului, prin Constantinescu min 90+3.

Dezamăgirea cea mai mare a venit din partea echipei C.S.M. Făgăraş, care s-a înclinat surprinzător la Jibert, unde au cedat cu 1-4. Totuşi, partida a avut un moment psihologic, care până la urmă a influenţat deznodământul. În ultimul minut al primei reprize, făgărăşenii au beneficiat de un penalty, pe care Grapă l-a irosit cu nonşalanţă.

S-a intrat astfel la cabine cu un scor alb (0-0), dar şi cu o stare de tensiune în tabăra făgărăşeană generată de Grapă şi Neamţu, care şi-au “disputat” execuţia penalty-ului.

Pe acest fond, la reluare, gazdele au profitat, iar în min 58 şi 68 au dus scorul la 2-0. Făgărăşenii au reintrat în joc în min 75, prin golul lui Neamţu, şi-au mai creat câteva situaţii clare (au expediat de două ori balonul în bară), dar pe contraatac, formaţia din Jibert a mai punctat de două ori, min 84 şi 88, obţinând, în final, o victorie nesperată.

După această înfrângere, C.S.M. Făgăraş a făcut rocada în clasament cu braşovenii de la S.C.M. Braşov, care au învins la Hărman cu 2-1, prin golurile foştilor jucători de la “ENA”, Măuţă şi Ciolănel, iar F.C. Ghimbav s-a distanţat în fruntea clasamentului, după victoria din deplasare de la Feldioara (5-1).
O etapă “neagră” a avut atât Olimpic Voila, cât şi Carpaţi Berivoi. Voilenii au cedat la Forex cu 5-2, în timp cu berivenii, după o repriză bună, încheiată la egalitate (1-1 – gol Buciumeanu min 41), au cedat în final cu 1-3, la Aripile Braşov.

În etapa următoare, la Făgăraş, se anunţă o partidă interesantă, unde C.S.M. va întâlni sâmbătă, 31 octombrie, de la ora 11.00, pe Forex Braşov. De asemenea, la Voila va avea loc un nou derby de interes local, unde Olimpic Voila întâlneşte pe Viromet. Tot pe teren propriu va evolua şi Carpaţi Berivoi, care va întâni pe Energia Feldioara.

Acte de violenţă – măsuri drastice

Partida A.S. Vad – Unirea Ticuşu Vechi din etapa a VII-a, meci întrerupt în min 87, la scorul de 2-2, a fost omologată cu scorul de 0-3, iar din cauza nerespectării măsurilor de ordine, protecţie şi siguranţă a arbitrilor, organizatorii au fost amendaţi cu 150 lei.

Jucătorul Eugen Vădean (A.S. Vad) a fost suspendat 1 an competiţional şi amendat cu de 200 lei pentru comportare violentă faţă de arbitru (lovirea acestuia cu ambele picioare în zona genitală, doborându-l la pământ).

Jucătorul Petre Rusu (A.S. Vad) a fost suspendat 16 etape şi amendat cu 100 lei pentru comportare violentă faţă de arbitru (lovirea acestuia cu pumnul în coaste ), incitarea publicului şi ameninţări la adresa arbitrului. Jucătorul Adrian Rizea (A.S. Vad) a fost suspendat 8 etape şi amendat cu 100 lei pentru comportare jignitoare şi ameninţări la adresa arbitrului.

Jucătorul Marius Şendruc (Luceafărul Mărgineni) a fost suspendat 16 etape şi amendat cu de 200 lei pentru comportare violentă faţă de arbitri (lovirea acestora după joc).

Jucătorul Bogdan Motoc (Olimpia Săsciori) a fost suspendat 4 etape şi amendat cu 100 lei pentru comportare violentă faţă de adversar (lovirea cu piciorul când jocul era oprit).

Toate aceste măsuri s-au luat în urma raportului arbitrului, arbitrilor asistenţi, observatorului de joc, evidenţele comisiei de disciplină, declaraţiile părţilor şi ale martorilor.

Nici etapa desfăşurată duminică, 25 octombrie, nu a fost lipsită de evenimente reprobabile. Astfel, la jocul dintre Săgeata Drăguş şi Şoimii Sâmbăta, scor 0-1, mai mulţi jucători ai echipei din Drăguş, printre care Marian Codrea, Bobeică Dan, Greavu Cornel, Bud Lucian au recurs la acte de indisciplină faţă de arbitri şi observator.

Vom reveni cu măsurile ce se vor lua în numărul următor.

Finala Cupei României
Miercuri 28.10.2009 ora 14.00 Teren “Park Arena”

Beclereana Beclean – A.S. Caţa

handbal-baietiHandbal masculin
Victorie fără emoţii
H.C.M. Făgăraş – Extrem Baia Mare 31-27 (16-12)

Chiar dacă oaspeţii au început mai bine şi după nici 5 minute conduceau cu 4-0, handbaliştii făgărăşeni nu au avut până la urmă emoţii în a se impune în faţa băimărenilor. Până în min 20, ei au reuşit să restabilească egalitatea (7-7), după care au trecut la cârma partidei şi s-au desprins la 4 goluri după prima repriză (16-12), diferenţă ce s-a menţinut şi la finalul partidei (31-27). Elevii lui Mitică Opriş au avut pe parcursul reprizei secunde un avans şi mai categoric: 27-19, min 51, dar şi-au permis şi câteva execuţii spectaculoase, unele dintre ele irosite, care au dat ocazia oaspeţilor să reducă din handicap.

Cu această victorie H.C.M. Făgăraş a urcat pe podium (locul III cu 8 puncte), iar în etapa viitoare, prima din returul I, va evolua în deplasare la H.C. II Odorhei.

La sfârşitul săptămânii trecute, au intrat în competiţie şi junioarele II de la clubul sportiv Dara Făgăraş. În primul turneu al campionatului, desfăşurat la Odorhei, C.S. Dara a obţinut 2 victorii (17-12 cu C.S.Sibiu şi 17-16 cu C.S. Odorhei), dar şi două înfrângeri (13-25 cu C.S. Dinamo Braşov şi 12-16 cu Lic. N. Mozses Tg. Secuiesc). După acest turneu, făgărăşencele coboară pe locul III în clasament cu 4 puncte. Următorul turneu va avea loc în perioada 13-15 noiembrie şi va fi organizat de către Lic. N. Mozses din Tg. Secuiesc.

Juniorii I de la C.S.S. Făgăraş îşi continuă parcursul excelent de până acum şi au obţinut a patra victorie consecutivă. Sâmbătă, ei s-au impus în deplasare la Dinamo Braşov, cu 31-29 şi ocupă poziţia de lider de clasament, cu 8 puncte din 8 posibile.

fair-play3 Clasamentul Fair Play la fotbal

Comisia Municipală de Fotbal Făgăraş a urmat exemplul FRF şi a instituit, începând cu campionatul 2009/2010, Trofeul Fair Play. La sfârşitul campionatului echipa care va întruni cel mai bun punctaj va fi recompensată. În fiecare număr Buna Ziua Făgăraş vă va prezenta notele obţinute de către echipe precum şi clasamentul la zi. Criteriile care sunt luate în considerare la notarea echipelor pentru Fair Play sunt următoarele: se scad puncte pentru cartonaşe galbene şi/sau roşii, acestea fiind singurele elemente cu valoare negativă; se dau puncte pentru joc pozitiv, pentru respectul faţă de adversar şi faţă de arbitru; se ia in calcul comportamentul oficialilor, comportamentul publicului.