neamtuFotbal Liga IV-a
Victorie importantă pentru C.S.M. Făgăraş
Finaluri cu ghinion pentru Carpaţi şi Viromet
A.S. Jibert continuă să surprindă

Cu şase victorii din cele nouă jocuri, echipele gazdă şi-au tăiat partea leului în etapa cu numărul 11 a Ligii a IV-a.

Derby-ul rundei a avut loc la Făgăraş unde C.S.M. a întâlnit pe Înfrăţirea Hărman, într-o partidă cu implicaţii la vârful clasamentului. Un joc cu miză, mai ales că ambele echipe veneau şi după înfrângeri neaşteptate, suferite în etapa precedentă şi care îşi doreau să-şi “lingă rănile” printr-un rezultat favorabil. Mai mult de atât, oaspeţii s-au prezentat şi cu forţe proaspete pe banca tehnică, la timona echipei fiind instalat, săptămâna trecută, cunoscutul antrenor Adrian Hârlab.

Jocul s-a desfăşurat într-o notă de echilibru, iar pragmatismul a fost cel care, în final, a decis învingătoarea. Făgărăşenii au punctat în momentele-cheie ale jocului, prin omniprezentul Neamţu, min 45+1 şi 72, golurile unei victorii meritate şi obţinute cu multă risipă de energie.

Ceea ce au obţinut cu multă trudă la Rupea în etapa trecută, berivenii au cedat, cu mare uşurinţă din nou, trei puncte acasă, în partida cu F.C. Râşnov. În două rânduri, au condus pe tabela de marcaj cu 1-0 şi 2-1, prin golurile reuşite de Buciumeanu, min 3 şi 70, dar după egalarea reuşită în min 74, au primit lovitura de graţie în ultimul minut de joc.

Tot cu 3-2 şi tot pe finalul partidei a pierdut şi Viromet, în deplasare la Inter Cristian. După ce au reuşit să restabilească în două rânduri egalitatea prin Tatu min 18 şi Barna min 58, Viromet a cedat când mai erau 5 minute de joc.

Cea mai ştearsă evoluţie în această rundă a avut-o Olimpic Voila, care nu a putut emite nici un fel de pretenţie la C.F.R. Braşov, unde a fost învinsă cu 4-0.
A.S. Jibert a continuat să surprindă şi în această etapă. Victoria din etapa precedentă de la Hărman s-a dovedit a nu fi întâmplătoare, iar acum a învins o altă echipă cu pretenţii, Forex Braşov, cu 1-0, pe teren propriu.
Următoarea etapă este programată sâmbătă, 24 octombrie.

Semifinala
Miercuri 21.10.2009 ora 16.00 Teren “UPRUC”

A.S. Caţa – Săgeata Drăguş
Beclereana Beclean joacă direct în finală

fair-play2Clasamentul Fair Play la fotbal

Comisia Municipală de Fotbal Făgăraş a urmat exemplul FRF şi a instituit, începând cu campionatul 2009/2010, Trofeul Fair Play. La sfârşitul campionatului echipa care va întruni cel mai bun punctaj va fi recompensată. În fiecare număr Buna Ziua Făgăraş vă va prezenta notele obţinute de către echipe precum şi clasamentul la zi. Criteriile care sunt luate în considerare la notarea echipelor pentru Fair Play sunt următoarele: se scad puncte pentru cartonaşe galbene şi/sau roşii, acestea fiind singurele elemente cu valoare negativă; se dau puncte pentru joc pozitiv, pentru respectul faţă de adversar şi faţă de arbitru; se ia in calcul comportamentul oficialilor, comportamentul publicului.

Experienţa si-a spus cuvântul

Potaisa Turda – H.C.M. Făgăraş 29-24 (14-14)

Principalii realizatori pentru H.C.M. : Dincă – 10 goluri, Lişiţă – 5 goluri şi Bera – 3 goluri.
H.C.M. Făgăraş : Şuteică – Dincă, Bera, Lişiţă, Mateaş, Soci, Dumitrache
Au mai jucat : Sofronici – Lazea, Scalco, Mînea, Cristolovean, Cîmpean.

Întâlnirile precedente dintre cele două formaţii au dat întotdeauna câştig de cauză echipei făgărăşene. Valoarea individuală plus experienţa au fost atuurile care au contribuit la aceste victorii. Acum, tinereţea echipei făgărăşene, lipsa de experienţă a fost în avantajul gazdelor, care au speculat în cele din urmă aceste carenţe. Nu au făcut-o însă printr-un joc superior, ci prin tensiunea pe care au provocat-o şi prin jocul foarte dur (au avut doi jucători care au primit roşu direct) pe care l-au practicat, mai ales pe finalul întâlnirii. Timp de 45 de minute, echipa făgărăşeană a fost la cârma partidei şi a condus în permanenţă pe tabela de marcaj.

Începutul jocului le-a aparţinut în totalitate şi în minutul 22, conduceau cu 11-7. Turdenii au avut un final de repriză mai bun, iar până la pauză au reuşit să restabilească egalitatea, 14-14.

La fel au decurs ostilităţile şi în partea secundă. H.C.M. Făgăraş a început la fel de bine, iar în min 42 aveau din nou 4 goluri avans : 19-14.
Totul a mers bine până în min 47, când echipa făgărăşeană a mai condus pe tabelă cu 21-20, după care totul s-a năruit pe acel fond de care aminteam mai sus, iar gazdele s-au impus cu 29-24.

La formaţia Potaisa Turda a evoluat şi fostul pivot făgărăşean Daniel Dobrin, care a făcut o partidă remarcabilă.

În etapa următoare, H.C.M. Făgăraş va întâlni duminică, 25 octombrie, în sala de sport a Col. Nat. Radu Negru pe Extrem Baia Mare.