0
35

faza-virometFotbal Liga IV-a
Etapa rezultatelor-surpriză

Cea de-a zecea etapă a campionatului Ligii a IV-a a fost dominată de imprevizibil, cu rezultate de-a dreptul surprinzătoare.

Prima surpriză şi cea mai importantă, s-a înregistrat la Râşnov, unde lidera clasamentului, F.C. Ghimbav 2000, a cedat cu 0-1 în faţa echipei locale. Era un rezultat extrem de favorabil pentru C.S.M. Făgăraş, care s-ar fi putut instala în fotoliul de lider. Numai că făgărăşenii nu au ştiut să profite de acest lucru.
Echipa pregătită de Sandu Cozma, a cedat, în mod la fel de surprinzător-mai ales prin proporţiile scorului-în deplasare la Viitorul Ghimbav, cu 0-4. A fost cea mai slabă evoluţie de până acum a echipei. În prima repriză, greşelile individuale ale jucătorilor noştri au dat posibilitatea gazdelor să marcheze de 3 ori şi să-şi asigure o victorie la care nu se aşteptau.

Un alt rezultat surprinzător a avut loc la Hărman, unde şi cea de-a treia clasată, Înfrăţirea, a pierdut în faţa formaţiei A.S. Jibert cu 0-2.

Singura echipă din plutonul fruntaş care a exploatat la maxim rezultatele celorlalte contracandidate a fost Forex Braşov, învingătoare cu 5-1 acasă cu C.F.R. Braşov. Nici S.C.M. Braşov nu a rupt gura târgului şi a obţinut doar un rezultat “alb” în deplasare la Feldioara.

Un rezultat oarecum neaşteptat, dar îmbucurător, l-a înregistrat Carpaţi Berivoi în deplasare la Cetatea Rupea. Berivenii au făcut o primă repriză excelentă şi doar în 5 minute (35 şi 40), au punctat pentru un 2-0 care a rămas neschimbat până la final. Pentru beriveni au punctat Buciumeanu şi Răcean.

Tot o primă repriză excelentă a realizat şi Olimpic Voila, în jocul de pe teren propriu cu Inter Cristian. După primele 45 de minute, voilenii au intrat la cabine cu un sec 3-0, prin reuşitele lui Dănilă min 8, 25 şi Ramba min 37. Pe lângă aceste reuşite, Olimpic a mai ratat şi un penalty min 22 prin Haşu Voilenii au terminat jocul în doar 9 jucători, Pantilimon min 17 şi Florea min 75, fiind eliminaţi.

O victorie la fel de importantă a obţinut şi Viromet Victoria, care a învins acasă cu 2-0 pe Celuloza Zărneşti.
Următoarea etapă programează o partidă interesantă, cu implicaţii la vârful clasamentului, C.S.M. Făgăraş primind vizita formaţiei Înfrăţirea Hărman.
Tot acasă va evolua şi Carpaţi Berivoi, cu F.C. Râşnov, în timp ce Olimpic Voila şi Viromet Victoria se vor deplasa la C.F.R. Braşov, respectiv Inter Cristian.

Desprindere după pauză
H.C.M. Făgăraş – H.C.M. Bistriţa 30-20 (12-9)

Principalii realizatori pentru H.C.M.: Dincă – 11 goluri, Soci – 4 goluri; Dumitrache, Bera, Câmpean şi Mateoniu – câte 3 goluri.
H.C.M. Făgăraş : Şuteică – Dincă, Dumitrache, Soci, Lişiţă, Bera, Mateaş.
Au mai jucat: Şofronici – Lazea, Cristoloveanu, Mateoniu, Scalco, Mînea, Câmpean.

După felul cum au decurs ostilităţile în prima parte a disputei contra celor de la H.C.M. Bistriţa, se părea că handbaliştii făgărăşeni vor suferi mult pentru a obţine victoria. Echilibrul, atât în teren, cât şi pe tabela de marcaj, a fost evident şi, până în min 27, echipa făgărăşeană nu s-a putut desprinde la mai mult de un gol (10-9). Revirimentul s-a produs în finalul reprizei, dar mai ales pe parcursul părţii a doua a jocului. Până la pauză, s-au desprins la 3 goluri (12-9), pentru ca apoi jocul să capete mai multă consistenţă, iar adversarul nu a mai avut replică.
Diferenţa dintre cele două echipe a ieşit din ce în ce mai mult în evidenţă, iar desprinderea s-a concretizat odată cu scurgerea timpului. În min 43, avansul a crescut la 6 goluri (18-12) pentru ca cea mai bună perioadă de joc să se producă între min 50 şi 55, când scorul a ajuns la 26-18. Totuşi, cea mai mare diferenţă de scor s-a produs în ultimul minut de joc, când făgărăşenii au condus cu 30-18, dar până la urmă oaspeţii au reuşit să reducă din handicap, marcând de două ori consecutiv.

“Prima repriză m-a nemulţumit în totalitate. Am comis multe erori, am ratat foarte uşor şi le-am permis adversarilor să ne pună în dificultate. Cu totul altfel au fost datele problemei în repriza secundă. Băieţii s-au concentrat mai bine atât în faza de apărare, cât şi în atac, iar în final am obţinut victoria pe care ne-o doream, într-un mod categoric.”, ne-a declarat antrenorul Dumitru Opriş.
Cu obţinerea acestui nou succes H.C.M. Făgăraş se menţine pe locul secund în serie, la două puncte în spatele echipei din Oradea.

Partida de joi, din etapa precedentă, pe care echipa făgărăşeană trebuia să o dispute în deplasare cu H.C. Seini, nu s-a mai disputat, deoarece maramureşenii s-au retras din campionat. În etapa următoare, H.C.M. Făgăraş va evolua în deplasare, la Potaisa Turda

.
fair-play1Clasamentul Fair Play la fotbal

Comisia Municipală de Fotbal Făgăraş a urmat exemplul FRF şi a instituit, începând cu campionatul 2009/2010, Trofeul Fair Play. La sfârşitul campionatului echipa care va întruni cel mai bun punctaj va fi recompensată. În fiecare număr Buna Ziua Făgăraş vă va prezenta notele obţinute de către echipe precum şi clasamentul la zi. Criteriile care sunt luate în considerare la notarea echipelor pentru Fair Play sunt următoarele: se scad puncte pentru cartonaşe galbene şi/sau roşii, acestea fiind singurele elemente cu valoare negativă; se dau puncte pentru joc pozitiv, pentru respectul faţă de adversar şi faţă de arbitru; se ia in calcul comportamentul oficialilor, comportamentul publicului.