95

csmJocuri tensionate la Făgăraş şi Jibert
CSM Făgăraş învinsă surprinzător acasă
Olimpic Voila la prima victorie

Etapa cu numărul 3 a campionatului Ligii a IV-a la fotbal a fost una în care atât gazdele, cât şi oaspeţii şi-au împărţit victoriile (câte 4), iar o partidă s-a încheiat nedecis. Din păcate, această rundă nu a fost lipsită de incidente. Partidele de la Făgăraş, dintre CSM şi CFR Braşov, respectiv AS Jibert – Olimpic Voila, au avut finaluri tensionate, iar arbitrii au plecat şifonaţi.

Pentru CSM Făgăraş, săptămâna începuse bine. Miercuri, în jocul restant din prima etapă cu Celuloza Zărneşti, s-au impus cu 2-0, prin golurile reuşite de Ţăruş-min 54 şi Androne-min 72. S-a terminat, însă prost, când sâmbătă, tot pe teren propriu, au fost învinşi cu 1-0 de către CFR Braşov, o echipă sub nivelul celor de la Celuloza. Oaspeţii au reuşit golul victoriei în mintele de prelungire, dintr-un penalty, fază în urma căreia spiritele s-au încins, iar Sandu Cozma a fost eliminat pentru lovirea arbitrului. Starea de nervozitate a fost însă întreţinută pe tot parcursul jocului. Arbitrul întâlnirii, braşoveanul Barbu Paul, a fost în dese rânduri depăşit de joc, deciziile luate a contrariat atât jucătorii, cât şi băncile tehnice, iar la faza penalty-ului, făgărăşenii au reclamat un fault premergător care nu a fost sancţionat.

Nu-i mai puţin adevărat că nici jocul celor două echipe nu a ieşit cu nimic în evidenţă. Din contră, evoluţia jucătorilor a fost ştearsă, iar fazele de poartă, foarte rare. Făgărăşenii au dominat partida, dar au făcut-o haotic şi nu au reuşit decât foarte rar să pună în pericol poarta adversă. Nici oaspeţii nu au excelat, dar în schimb s-au apărat exact, au fragmentat cât au putut jocul şi în final, au obţinut acel penalty, transformat în minutele de prelungire.

Tot cu incidente s-a încheiat şi partida de la Jibert, dintre echipa locală şi Olimpic Voila, partidă în urma căreia voilenii s-au impus cu 3-2. Jocul a avut două reprize diametral opuse. Prima, în care Olimpic a făcut legea, iar la pauză a condus cu un sec 3-0, iar a doua, în care gazdele au revenit spectaculos şi au fost foarte aproape de a restabili egalitatea. Lucrul pe care l-au reuşit în min. 88, dar asistentul Cantemir a ridicat fanionul şi a semnalizat faptul că, în momentul centrării, balonul a ieşit în afara terenului de joc. Faza a stârnit vii comentarii, jucătorii gazdă au protestat vehement, jocul fiind întrerupt câteva minute, pentru ca după ultimul fluier al arbitrului, jucătorul Barabaş Marian de la AS Jibert să-l lovească pe arbitrul divizionar Cantemir Constantin.

Pentru echipa lui Mircea Suciu este prima victorie reuşită în acest sezon, golurile fiind marcate de Druşcă – min 22 şi 28 şi Florea – min 36.

În următoarea etapă, care se va disputa sâmbătă, 12 septembrie, de la ora 11.00, va avea loc derby-ul local, dintre Olimpic Voila şi CSM Făgăraş. Tot în această rundă, Carpaţi Berivoi, care a pierdut sâmbătă cu 6-1 la Ghimbav 2000, va întâlni tot în deplasare pe Forex Braşov, iar Viromet Victoria, învinsă cu 3-0 cu Hărman, întâlneşte acasă pe AS Jibert.

HCM Făgăraş debutează pe propriul teren cu H.C. II Odorhei

Săptămâna aceasta este ultima pe care handbaliştii făgărăşeni o mai au la dispoziţie pentru a pune la punct detaliile primului joc din noua ediţie de campionat. Duminică , 13 septembrie, în prima etapă, elevii pregătiţi de Dumitru Opriş vor debuta pe propriul teren în compania formaţiei H.C. II Odorhei.
,,Şi în campionatul precedent am debutat tot cu un joc împotriva formaţiei din Odorhei. Am făcut o partidă bună, pe care am câştigat-o şi sper că şi acum să ne apropiem victoria, chiar dacă datele problemei vor fi altele”, ne-a declarat antrenorul Mitică Opriş.

În acest nou sezon, HCM Făgăraş, va evolua în seria D alături de formaţiile CSM Oradea, HCM Bistrţa, Potaisa Turda, Naţional Sighişoara, Extrem Baia Mare, HC II Odorhei şi CS Seini. Toate aceste echipe nu constituie o noutate pentru făgărăşeni, singura necunoscută fiind formaţia CS Seini din judeţul Maramureş.
,,Echipele care compun această serie le cunoaştem foarte bine. Ne-au fost adversare şi în campionatul trecut şi am avut comportări bune în faţa acestora, dar din informaţiile pe care le avem la ora actuală pentru acest nou campionat ştim că s-au întărit considerabil. Echipa din Seini este într-adevăr o necunoscută pentru noi, dar au un lot de jucători consacraţi care au evoluat la Minaur Baia Mare. Noi, din păcate, nu stăm prea bine în privinţa lotului. L-am pierdut pe pivotul Dobrin, care s-a transferat la Potaisa Turda, iar Drugă, Nimereală, Martin şi Caţavei au renunţat la handbal”, ne-a declarat acelaşi interlocutor.

Singurele noutăţi care au apărut în lotul echipei, sunt extrema dreaptă Lişiţă şi pivotul Cristoloveanu, ambii veniţi din Braşov, iar ceilalţi componenţi ai echipei sunt : Şuteică, Marocico, Şofronici – portari, Bera, Mânea, Dincă, Lazea, Dumitrache, Soci, Mateiaş, Mateoniu.

Tot ca o noutate, începând din acest campionat, HCM Făgăraş va disputa jocurile de pe teren propriu în noua sală de sport construită în incinta Col. Naţ. Radu Negru. Partidele vor avea loc duminica şi nu sâmbăta, cum s-au desfăşurat în sezonul trecut, iar jocul cu HC II Odorhei va începe la ora 12.00.

fair-playClasamentul Fair Play la fotbal

Comisia Municipală de Fotbal Făgăraș a urmat exemplul FRF și a instituit începând cu campionatul 2009/2010 Trofeul Fair Play. La sfârșitul campionatului echipa care va întruni cel mai bun punctaj va fi recompensată. În fiecare număr Buna Ziua Făgăraș vă va prezenta notele obținute de către echipe precum și clasamentul la zi. Criteriile care sunt luate în considerare la notarea echipelor pentru Fair Play sunt următoarele : Se scad puncte pentru cartonașe galbene și/sau roșii, acestea fiind singurele elemente cu valoare negativa ; Se dau puncte pentru joc pozitiv, pentru respectul față de adversar și față de arbitru, se ia in calcul comportamentul oficialilor, comportamentul publicului.