Retrospectiva sportivă făgărăşeană a anului 2010

0
122

IANUARIE

-Primii dintre sportivii făgărăşeni care au intrat în febra pregătirilor au fost handbaliştii de la HCM Făgăraş care şi-au reluat antrenamentele pentru returul campionatului.

-S-au reunit şi fotbaliştii de la C.S.M. Făgăraş care au început pregătirea de iarnă pentru partea a doua a campionatului.

-Handbaliştii de la H.C.M. au susţinut două amicale cu H.C. II Odorhei, încheiate cu o victorie (32-26) şi o înfrângere (38-40).

-Baschetbalişti de la Sportic Pro Baschet Făgăraş pierd întâlnirile restante din turul campionatului în faţa echipei Kron Braşov (45-70) şi Educaţional Braşov (27-67).

-În primul amical, C.S.M.Făgăraş a dispus de Olimpic Voila cu 2-1.

FEBRUARIE

-Debut victorios pentru H.C.M. Făgăraş în returul campionatului masculin de handbal în faţa formaţiei H.C. II Odorhei: 35-20.

-C.S.M.Făgăraş susţine un nou amical cu Olimpic Voila, încheiat la egalitate, 2-2, după care echipa efectuează un cantonament de 10 zile la Sâmbăta de sus.

-H.C.M. Făgăraş pierde la Oradea în faţa liderului seriei, cu 32-36.

-Înfrângere şi pentru baschetbalişti de la Sportic Pro Baschet care pierd la Braşov în faţa formaţiei C.S.M., cu 45-51.

-C.S.M. Făgăraş încheie cantonamentul de la Sâmbăta de sus cu un amical cu Cetatea Rupea, pe care o învinge cu 2-1.

-Pescarii l-au comemorat pe fostul preşedinte al Ligii Sportului Făgărăşean, Constantin Urs, prin organizarea unui concurs de pescuit.

-Handbaliştii încheie la egalitate (27-27) jocul de pe teren propriu cu Naţional Sighişoara.

-Prima victorie pentru Sportic Pro Baschet : 66-54 în deplasare cu B.C. Galactica.

-Petre Rusu preia banca tehnică a echipei C.S.M. Făgăraş, înlocuindu-l pe Alexandru Cozma.

-C.S.M. Făgăraş învinge în deplasare într-un joc amical pe Cetatea Rupea, cu 4-2.

-O nouă victorie pentru H.C.M. Făgăraş: 41-33 cu H.C. M. Bistriţa.

MARTIE

-Karatiştii de la C.S.S. Făgăraş şi C.S. Municipal Karate Do au obţinut numeroase medalii la Campionatul Naţional.

-Înfrângere pentru H.C.M. Făgăraş, în deplasare la Potaisa Turda: 19-24.

-Într-o partidă amicală disputată la Sibiu, C.S.M. Făgăraş învinge pe Voinţa II Sibiu cu 4-2.

-Se reia campionatul ligii a IV-a, iar C.S.M. debutează cu victorie : 4-1 cu Celuloza Zărneşti, în deplasare.

-O victorie 38-33 cu Extrem Baia Mare şi o înfrângere 25-26 cu H.C. II Odorhei pentru handbaliştii de la H.C.M. Făgăraş.

-S-a reluat şi turul campionatului Ligii a V-a zona Făgăraş.

-Două clasări pe podium obţinute de Judoka Ciprian Neagoş şi Cătălin Motronea, la Campionatul Naţional individual de juniori .

-H.C.M. Făgăraş învinge liderul seriei C.S.M. Oradea cu 33-31 şi ocupă locul III în serie.

APRILIE

-Juniorii I şi II de la CSS Făgăraş au obţinut calificarea la turul semifinalei pe ţară.

-Karatiştii de la Viromet Victoria au cucerit 5 medalii la Cupa ,,Saishin”,desfăşurată la Rm. Vâlcea.

-În derby-urile locale, C.S.M. Făgăraş învinge Olimpic Voila cu 3-1, dar pierde la Victoria cu Viromet, scor 1-2.

-Într-un alt derby local, Olimpic Voila câştigă la Carpaţi Berivoi cu 2-1.

-Victorie în deplasare pentru H.C.M. Făgăraş : 30-24 la Naţional Sighişoara.

-Clubul Sportiv Municipal Karate Do Făgăraş a câştigat 9 medalii la cupa Tuşnad.

-Două victorii importante pentru H.C.M.Făgăraş : 42-29 cu H.C.M. Bistriţa şi 30-25 cu Potaisa Turda, care îi propulsează pe locul II în serie.

-S-a organizat prima ediţie a Cupei 1Mai la handbal mixt.

MAI

-Judoka Cătălina Motronea s-a clasat pe locul II la Campionatul Naţional de Judo.

-În ultima etapă a campionatului H.C.M. Făgăraş învinge pe Extrem Baia Mare :34-27 şi încheie pe locul II.

-Sportic Pro Baschet Făgăraş este învinsă de liderul seriei Educaţional Braşov cu 86-43, după care învinge pe Galactica Braşov cu 65-50.

-Record de medalii obţinute de karatiştii de la C.S. Municipal Karate Do la Campionatul Naţional de karate S.K.I. : 58 de medalii.

IUNIE

-S-a încheiat campionatul Ligii a IV a la fotbal. C.S.M. Făgăraş încheie sezonul  pe locul II, în timp ce Viromet ocupă locul 8, Carpaţi Berivoi locul 10, iar Olimpic Voila locul 16.

-Şcoala Generală Nr. 2 a organizat Memorialul Virgil Olteanu la handbal.

-A.S. Caţa şi Săgeata Drăguş sunt câştigătoarele Campionatului Ligii a V-a zona Făgăraş.

-Comisia Municipală de Fotbal Făgăraş a organizat o frumoasă festivitate de premiere, recompensând pe cei mai meritoşi participanţi la acest campionat.

-Ionel Sfrijan a fost numit antrenor principal al echipei C.S.M. Făgăraş, înlocuindu-l pe Rusu Petre.

-În ultima etapă a campionatului masculin de baschet, Sportic Pro  Baschet Făgăraş a întâlnit pe A.F.R. Braşov, fiind învinsă cu 77-65 şi a încheiat pe locul 6.

-Ion Puşcaşu a obţinut medalia de bronz la Campionatul European de Skandenberg.

-Fotbalistul Octavian Cocan s-a retras din activitate, iar clubul Carpaţi Berivoi i-a organizat o frumoasă festivitate de retragere.

-Judoka Valentin Vâja a obţinut locul III pe ţară la finala Campionatului Naţional pentru copii.

IULIE

-C.S.M. Făgăraş a participat la Cupa Ciucaş la fotbal, unde a ocupat locul III.

-Fotbaliştii de la C.S.M. Făgăraş şi-au reluat pregătirea pentru noul sezon competiţional.

-Antrenamentele pentru noul sezon au fost reluate şi de handbaliştii de la H.C.M. Făgăraş.

AUGUST

-H.C.M. Făgăraş a efectuat un cantonament centralizat în localitatea Horodinca de Sus (Suceava) şi a jucat primele amicale, cu C.S.M. Călăraşi.

-Fostele glorii ale fotbalului făgărăşean din anii 70-80 s-au reunit pentru un frumos meci al amintirilor.

-S-a dat startul unei noi ediţii a campionatului ligii a-IV-a la fotbal în care Ţara Făgăraşului este reprezentetă de echipele: C.S.M. Făgăraş,Viromet Victoria, Carpaţi Berivoi Olimpic Voila.

-În primele derby-uri locale, C.S.M. Făgăraş învinge la Berivoi pe Carpaţi cu 5-1, iar Viromet pe Olimpic Voila cu 1-0.

SEPTEMBRIE

-S-a dat startul unei noi ediţii a Campionatului Ligii a-V-a la fotbal cu participarea a 27 de echipe.

În etapa a IV-a, C.S.M. Făgăraş învinge pe Viromet Victoria cu 3-1.

-A început campionatul masculin de handbal, iar în prima etapă H.C.M.Făgăraş a învins pe Univ. Craiova cu 32-24.

OCTOMBRIE

-O primă victorie obţinută în deplasare de handbaliştii de la H.C.M.: 23-20 cu C.S.M. Lugoj.

-A treia victorie consecutivă obţinută de H.C.M. Făgăraş, 32-27 cu Univ. Poli II Timişoara, care îi propulsează pe primul loc.

-Într-un alt derby local, C.S.M. Făgăraş învinge la Voila pe Olimpic cu 2-0.

-Handbaliştii continuă forma bună şi obţin o nouă victorie în campionat : 32-29 în deplasare la H.C. Arad.

-Judoka de la C.S.S. Făgăraş a obţinut  trei medalii la Cupa Martonffi Janos.

-H.C.M.Făgăraş încheie turul I cu o nouă victorie : 41-29 cu Unirea Sânnicolau Mare şi se menţine pe primul loc.

-Cătălina Motronea şi Nicolae Parpalea au obţinut locul I la Cupa       desfăşurată la Diva competiţiei de judo rezervată juniorilor.

NOIEMBRIE

-A.S Racoş este câştigătoarea cupei României la fotbal rezervată echipelor participante în Liga a V-a zona Făgăraş.

-Tehnician nou pe banca echipei C.S.M. Făgăraş : Decebal Câmpeanu îl înlocuieşte pe Ionel Sfrijan.

-Carpaţi Berivoi câştigă cu 3-0 în derby-ul cu Olimpic Voila.

-În prima etapă a returului I al campionatului mondial de handbal, H.C.M. învinge la Craiova pe Univ. Cu 37-31

-În prima etapă a campionatului judeţean de baschet, Sportic Pro Baschet a pierdut în faţa echipei Educaţional Braşov cu 80-38.

-A luat sfârşit prima parte a campionatului ligii a-IV-a la fotbal; C.S.M. Făgăraş ocupă locul 5 cu 32 p., Viromet Victoria locul 9 cu 26 p., Carpaţi Berivoi locul 13 cu 15 p. Iar Olimpic Voila locul 17 cu 11 p.

-H.C.M. Făgăraş se impune pe teren propriu în faţa echipei C.S.M Lugoj cu 38-24

-A.S. Bucium şi Progresul Voivodeni conduc în cele două serii ale campionatului Ligii a-V-a după disputarea turului.

DECEMBRIE

-Prima înfrângere pentru handbaliştii de la H.C.M., în deplasare la Univ. Poli II Timişoara, scor 30-31.

-Judoka Valentin Vâja a fost declarat cel mai  tehnic sportiv la Festivalul Naţional de judo unde alături de Paul Socol a obţinut locul I.

-Handbaliştii încheie anul pe primul loc în serie după ce a obţinut un nou succes în faţa echipei H.C. Arad : 33-31

-Ion Puşcaşu obţine medalia de bronz la campionatul Mondial de skandenberg desfăşurat în SUA.

-Handbalistul Klaus Ungar a fost declarat cel mai bun sportiv al C.S.S. Făgăraş.

-Francisc David, nume de referinţă în fotbalul făgărăşean a fost premiat de către liga profesionistă de fotbal.