CSM a pierdut lamentabil la Braşov

1
30

Umilinţă! Acesta e cuvântul care poate caracteriza evoluţia echipei făgărăşene în ultima etapă a Ligii a IV-a. Înfrângere ruşinoasă suferită sâmbătă de CSM Făgăraş în deplasare la CFR Braşov. Făgărăşenii au cedat cu 1-5 după o prestaţie jalnică, cu precădere în partea secundă a partidei. Cum nici un necaz nu vine niciodată singur, cu o zi înaintea acestui joc, echipa a rămas fără antrenorul Ionel Sfrijan, care şi-a anunţat vineri demisia.

După primele 45 de minute, scorul a fost egal, 1-1, pentru CSM punctând Ciorchină min 31. Apoi gazdele au trecut la cârma partidei. În jocul de la Braşov, echipa care a “contribuit”la această umilinţă a fost următoarea: Beleaua – Lup, Săndei, Motrici, Motoc – Negru (Vezeteu), Grapă, Zamfir, Ciorchină – Neamţu, M. Streza (C. Streza). Cu o eventuală victorie, făgărăşenii ar fi putut profita de semieşecul înregistrat de Forex Braşov, care a remizat la Rupea.

Tot o înfrângere greu de digerat a suferit şi Carpaţi Berivoi, care a cedat cu 1-4 la FC Ghimbav 2000.Doar o repriză au rezistat şi berivenii, la pauză scorul fiind egal, 1-1, datorită reuşitei lui Buciumeanu din min 37.

Olimpic Voila şi Viromet Victoria au fost însă echipele care au adus satisfacţii în această rundă. Voilenii au reuşit, după mai multe evoluţii modeste, să învingă pe ASF Zărneşti, una din echipele bune ale campionatului, cu 3-2, după un joc palpitant, cu răsturnări de situaţii. Mai întâi, oaspeţii au deschis scorul în min 6, după care Trifan min 10 şi Benţa min 26 au întors rezultatul. Imediat după reluare, echipa din Zărneşti a obţinut egalarea, min 50, iar cu opt minute înainte de final, acelaşi Benţa a adus victoria voilenilor şi totodată trei puncte foarte preţioase în economia clasamentului.

Viromet a demonstrat încă o dată că rămâne o echipă imprevizibilă. De data aceasta, a reuşit o victorie puţin aşteptată în deplasare la Olimpic Sânpetru, cu 2-1. După ce au deschis scorul prin Ciumaş min 10, la câteva minute după pauză, victorienii au rămas în inferioritate numerică, David fiind eliminat după două avertismente. Cu toate acestea, ei au reuşit golul 2 în min 60, prin Bădăloi. Gazdele au redus din handicap în min 65, dar nu au avut şi puterea să întoarcă rezultatul, deşi aveau un om în plus.

7.       AS Jibert     13      7        0        6        21-14 21p    0

8.       Inter Cristian         13      5        6        2        19-12 21p    0

15.     Olimpic Voila        13      3        1        9        15-35 10p    -8

16.     Carpaţi Berivoi      13      2        3        8        15-32 9p      -12

17.     Aripile Braşov       13      2        3        8        10-30 9p      -12

18.     AS Caţa      13      1        4        8        15-34 7p      -11