Rezultate de excepţie pentru karateka din Ţara Făgăraşului

0
81
http://webmobile.xdev.ro/fagarastv/player.html

Sâmbătă, 16 februarie, a avut loc în Slovenia, la Ruse, a XXXVI-a ediţie a Turneului Internaţional de Karate SKIF, organizat de SKIF Slovenia. Competiţia s-a desfăşurat la probele de Kata şi Kumite individual şi echipe, precum şi Yakusoku Kumite, pe categorii de vârstă cuprinse între 10 ani (copii) şi peste 40 ani (veterani). La turneu au participat peste 300 sportivi din cinci ţări: România, Ungaria, Slovenia, Serbia, Croaţia.

România a participat cu un lot de 22 sportivi, conduşi de sensei Ţeţu Gheorghe. Sportivii au făcut parte din cele 3 cluburi din Ţara Făgăraşului: CSM Karate-Do Făgăraş, CSS Făgăraş şi CS Viromet Victoria. Rîmbeţ Ioan şi Bucur Cătălin au făcut parte din colectivul de arbitri.
Sportivii din lotul naţional au obţinut 10 medalii de aur, 9 medalii de argint, 3 medalii de bronz şi 4 locuri 4, România clasându-se pe primul loc ca număr de medalii obţinute.

Rezultatele obţinute sunt următoarele:
1. Rîmbeţ Ioan (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul I la kata masculin seniori peste 35 ani;
2. Canja Raluca (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul I la kumite feminin senioare;
3. Pampu Daria Maria (CS Viromet Victoria)–locul I la kumite feminin 16-17 ani;
4. Novac Andrei (CSS Făgăraş)–locul I la kumite masculin 16-17 ani;
5. Olaru Ciprian (CSS Făgăraş)–locul I kumite individual 14-15 ani;
6. Chima Irina (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul I la kumite individual feminin 12-13 ani;
7. Toderel Alessio (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul I kata individual şi locul I kumite individual 10-11 ani;
8. Simionesei David (CS Viromet Victoria)–locul I kata individual -10 ani;
9. Echipa de kumite masculin seniori – locul I (Iosipescu Cristian şi Bucur Marius-Viromet, Lungu Silviu-CSM Karate-Do);
10. Echipa de Yakusoku Kumite (luptă prestabilită)–locul II (Rîmbeţ Ioan şi Răduleţ Cătălin-CSM Karate-Do Făgăraş);
11. Bucur Cătălin (CS Viromet Victoria)–locul II kumite individual seniori peste 35 ani;
12. Bucur Marius (CS Viromet Victoria) –locul II kata individual seniori;
13. Novac Andrei (CSS Făgăraş) locul II kata individual 16-17 ani;
14. Olaru Ciprian (CSS Făgăraş)–locul II kata individual 14-15 ani;
15. Tocoaie Bogdan Ionuţ (CS Viromet Victoria)–locul II kata individual şi locul II kumite individual 10-11 ani;
16. Marian Vlad (CSM Karate-Do Făgăraş)– locul II kata individual 10-11 ani avansaţi;
17. Funariu Andra (CS Viromet Victoria)–locul II kumite individual 10-11 ani;
18. Bucur Marius (CS Viromet Victoria) – Locul III kumite individual seniori -75 kg;
19. Călin Maria (CS Școlar Făgăraş)–locul III kumite individual 16-17 ani;
20. Aldeş Claudiu (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul III kata individual 10-11 ani;
21. Răduleţ Cătălin (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul IV kata individual seniori peste 35 ani;
22. Aldeş Claudiu (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul IV kumite individual 10-11 ani;
23. Coman Daria (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul IV kata individual feminin 10-11 ani;
24. Sas Dragoş (CSM Karate-Do Făgăraş)–locul IV kata individual masculin 10-11 ani;
25. Echipa de kata feminin–locul V (Canja Raluca-CSM Karate-Do Făgăraş, Călin Maria-CSS Făgăraş, Pampu Daria-CS Viromet Victoria).

Ceilalţi sportivi au avut la rîndul lor prestaţii notabile, chiar dacă nu au reuşit să ajungă în finalele probelor respective.
Aceste rezultate deosebite s-au obţinut şi datorită eforturilor atrenorilor de la cluburi: Ţeţu Gheorghe, Rîmbeţ Ioan, Munteanu Radu (de la CSM Karate-Do Făgăraş), Materi-Bora Annemarie (CSS Făgăraş), Bucur Cătălin şi Iosipescu Cristian (CS Viromet Victoria).

LĂSAȚI UN MESAJ