Retrospectiva evenimentelor sportive locale din 2011 (II)

2
50

Aprilie
-Ioan Puşcaşu a câştigat turneul internaţional de Skanderberg „Cupa Romanatiului 2011”
-CSM Făgăraş învinge cu 7-2 în deplasare pe Viromet Victoria
-Victorie la scor pentru handbaliştii de la HCM Făgăraş, 40-22 cu Unirea Sânnicolau Mare
-Juniorii I ai CSS s-au clasificat la turneul semifinal pe ţară la handbal
-S-a stins din viaţă fostul jucător al Nitramoniei, Dan Boeru
-Judoka Mihai Piciu s-a clasat pe locul III la finala Campionatului Naţional de juniori U20
-HCM Făgăraş pierde primul joc în deplasarea la „Universitatea” Craiova (31-37), dar rămân lideră autoritară a clasamentului.

Mai
-În derby-ul cu Olimpic Voila, fotbaliştii de la CSM Făgăraş s-au impus cu 2-0
-Oana Filip de la Colegiul „Aurel Vijoli“ a obţinut primul loc pe judeţ la tenis de masă şi s-a calificat la faza naţională
-Karatiştii de la CSM Karate Do Făgăraş au obţinut peste 40 de medalii la Campionatul Naţional de karate SKIF
-O victorie şi o înfrângere pentru HCM Făgăraş 30-21 cu Poli II Timişoara respectiv 26-28 cu Unirea Sânnicolau Mare
-Arbitrul de fotbal, făgărăşeanul Gabriel Boncz a promovat la nivelul ligii a III-a
-După 30 de ani handbalul făgărăşean a ieşit din nou la rampă prin HCM Făgăraş, care a câştigat campionatul şi dreptul de a participa la barajul pentru promovarea în liga naţională
-CSM Făgăraş a realizat scorul campionatului după ce a învins cu 19-0 pe AS Caţa
-Echipa de handbal fete a şcolii Gen. Nr 2 a obţinut locul IV pe ţară
-S-a desfăşurat prima ediţie a memorialului „Gheorghe Cujbă” la judo
-Echipa masculină de handbal HCM Făgăraş a ratat promovarea în liga naţională după barajul cu Potaira Turda
-Valentin Vâja a obţinut medalia de aur, iar Paul Socul bronz la turneul internaţional de judo de la Baia Mare

Iunie
-CSM Făgăraş încheie returul campionatului neînvinsă şi se clasează pe locul II în clasament
-Echipa de juniori II a CSS Făgăraş a câştigat turneul pe ţară şi s-a calificat la turneul final
– CSM Karate Do Făgăraş a obţinut 4 medalii de aur, 2 de argint şi 3 de bronz la Campionatul European din Ungaria
-Izvorul Hoghiz şi Progresul Voivodeni au câştigat campionatul judeţean seria Est, respectiv Vest şi dreptul de a evolua în liga a IV-a la fotbal
-Şcoala Generală nr. 2 a organizat o nouă ediţie a memorialului „Virgil Olteanu” la handbal
-Marius Neamţu a ieşit golgeterul campionatului ligii a IV-a la fotbal cu 30 de reuşite
-CSS Făgăraş a devenit vicecampioana naţională la handbal cu echipa de juniori II