Record de medalii pentru karateka făgărăşeni

0
54

Sâmbătă, 10 martie, a avut loc la Bucureşti, Cupa „Dragon”, organizată de CS Dragon Bucureşti. Competiţia s-a desfăşurat la probele Kata şi Kumite individual şi echipe, Kata şi Kumite Kaisendo, Kata şi Kumite Nunchaku, pe categorii de vârstă cuprinse între 6 ani (copii) şi peste 18 ani (seniori). La competiţie au participat peste 160 sportivi din 10 cluburi din ţară. Sportivii făgărăşenii au avut prestaţii notabile, arătând că doresc să câştige şi să se afirme.
CSM Karate-Do Făgăraş a participat cu un lot de 37 sportivi, care au obţinut 15 locuri I, 9 locuri II şi 17 locuri III, la probele de kata şi kumite individual şi echipe. Lotul a fost condus de antrenorii Ioan Râmbeţ Ioan şi Radu Munteanu, iar din brigada de arbitrii au facut parte făgărăşenii Rîmbeţ Ioan, Munteanu Radu, Răduleţ Cătălin şi Oltean Mihai.
Cupa pentru cel mai mic sportiv debutant a fost acordată lui Bîrcea Ovidiu. Sportivii care au obţinut locul I la această competiţie sunt: Bîrcea Ovidiu-kata masculin 5 ani, Marin Alex-kata masculin 7 ani, Malene Maria-kata feminin 7 ani, Vieriu Alina-kata feminin 8 ani, Buta Cătălin-kata masculin 8 ani, Sava Daniel-kumite masculin 9 ani, Tănase Ştefan-kata masculin 9 ani, Toderel Alessio-kata masculin 10 ani, Streza Alexandra-kata feminin 11 ani, Orzea Paul-kumite masculin 13 ani, Nistor Simona-kumite feminin echipe, Rîmbeţ Ioan-kata masculin seniori, kata echipe masculin-10 ani: Buta Cătălin, Marin Alex, Jurcovan Adrian; kata echipe masculin 10-12 ani: Sas Dragoş, Sava Daniel, Streza Alexandra; kata echipe feminin 10-12 ani: Manea Amina, Cotârlan Elena, Binescu Mădălina.
Competiţia a fost o testare pentru celelalte competiţii naţionale şi internaţionale din calendarul competiţional de anul acesta, precum şi o confirmare a valorii karate-ului făgărăşean pe plan naţional.
„Suntem siguri că şi la competiţiile viitoare, sportivii noştri se vor comporta la fel de bine”, a declarat preşedintele clubului Gheorghe Ţeţu.