Primul eşec

0
18

„Univ” Poli II Timişoara – HCM Făgăraş 31-30 (17-17)

Principalii realizatori pt HCM: Bera şi Marinescu – câte 8 goluri, Rău – 6 goluri

HCM : Şuteică – Bera, Marinescu, Rău, Dincă, Soci, Dedu.

Au mai evoluat: Şofronici – Lazea, Cotinghi, Mânea, Pasere.

După 7 victorii consecutive, a venit şi primul eşec pentru handbaliştii de la HCM Făgăraş. Înfrângerea (30-31) s-a produs la Timişoara, în urma unei partide foarte disputate, echilibrate şi decisă în ultimele momente ale ei. Cu patru minute înainte de finalul partidei, puţini mai credeau că victoria timişorenilor mai putea fi posibilă, mai ales că HCM conducea cu 30-28 şi părea că gestionează bine jocul. Inexplicabil însă, din acel moment, elevilor lui Mitică Opriş nu le-a mai ieşit nimic. Au urmat două  ratări de pe semicerc, iar gazdele au egalat şi totul a culminat cu irosirea unei aruncări de la 7m când mai erau 40 de secunde de joc, după care timişorenii au marcat golul victoriei.

Până la suspansul ultimelor minute, jocul a fost extrem de echilibrat. Cu 4 jucători de la prima echipă, timişorenii au început foarte bine jocul şi au creat senzaţia că se vor impune fără probleme. În min 9, aveau deja trei goluri avans (5-2), dar replica făgărăşenilor a fost promptă, iar în min 13, au trecut ei la cârma partidei (6-5). Gazdele au revenit în avantaj în min 27 (16-14), dar finalul a aparţinut HCM-ului, iar la cabine s-a încheiat la egalitate: 17-17.

În aceleaşi coordonate s-a desfăşurat şi partea secundă. Ambele echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, dar nu la o diferenţă mai mare de un gol. Chiar şi în urma acestei înfrângeri, HCM Făgăraş rămâne în continuare lider, iar în ultimul joc din acest an va întâlni sâmbătă, 11 decembrie, de la ora 11:00, pe HC Arad, pe teren propriu.