39

–         Voilenii s-au impus la Berivoi

–         CSM a trecut şi peste al 14-lea val

–         Viromet pierde surprinzător acasă

Etapa de sâmbătă a campionatului Ligii a IV-a la fotbal a fost una dominată clar de echipele vizitatoare. Din cele nouă jocuri, în şase victoria a revenit acestora, două s-au încheiat la egalitate şi doar într-una victoria a revenit gazdelor.

Pentru CSM Făgăraş, întâlnirea cu Olimpia Sânpetru, desfăşurată la Bod, a fost o altă piatră de încercare în tentativa de a rămâne neînvinsă. Timp de 45 de minute, jocul făgărăşenilor a suferit şi chiar dacă ei şi-au creat câteva bune oportunităţi de a marca.  La reluare, evoluţia echipei a căpătat mai multă consistenţă, iar dominarea s-a materializat în cele din urmă prin reuşita lui Ţăruş din min. 69. Făgărăşenii au mai trimis balonul în bară, au ratat şi alte câteva bune situaţii de gol, dar tabela nu a mai suferit modificări. Cu acest rezultat de egalitate, CSM rămâne în continuare neînvinsă şi conduce detaşat în clasament.

O altă partidă interesantă a etapei a fost întâlnirea de la Berivoi, unde Carpaţi a întâlnit pe rivala Olimpic Voila. Prima repriză a fost albă din toate punctele de vedere, în schimb, în partea secundă, cele două echipe au lăsat studiul deoparte şi au jucat cu garda jos, fără menajamente. Voilenii au deschis scorul în min. 56 prin Pantelimon, dar după nici 8 minute, Buciumeanu a restabilit egalitatea. În min. 79, echipa lui Mircea Suciu a trecut din nou în avantaj, prin golul lui Benţa, dar din nou berivenii au revenit şi au egalat prin golul lui Brătescu din min. 86.Când toată lumea se aştepta ca jocul să se întrepte spre o egalitate mulţumitoare pentru  ambele echipe, în min. 90 Olimpic dă lovitura de graţie şi înscrie golul victoriei prin Gabor.

O înfrângere neaşteptată a suferit şi Viromet Victoria, pe teren propriu, în faţa echipei Aripile Braşov. Aviatorii s-au impus cu 2-0 după o primă repriză foarte bună când au şi  marcat cele două goluri.

Etapa viitoare va avea loc sâmbătă, când cele patru echipe din Ţara Făgăraşului se vor întâlni între ele astfel: CSM Făgăraş – Carpaţi Berivoi şi Olimpic Voila – Viromet Victoria.

Clasament

1. CSM Făgăraş                       14      12      2        0        44-7            38p    +17

2. AS Unirea II Tărlungeni        14      9        2        3        39-18          29p    +8

3. CS Inter Cristian                  14      9        2        3        32-11          29p    +8

4. AS Olimpia Sâmpetru           14      8        3        3        31-21          27p    +6

5. FC Ghimbav 2000                14      7        4        3        37-32          25p    +4

6. AS Viitorul Ghimbav            14      6        5        3        34-19          23p    +2

7. CFR Braşov                        14      6        3        5        28-16          21p    +3

8. ASF Zărneşti                       14      6        3        5        27-18          21p    0

9. AS Înfrăţirea Hărman           14      6        3        5        25-19          21p    0

10. AS Aripile Braşov              14      6        2        6        22-23          20p    -1

11. FC Râşnov                        14      6        1        7        29-25          19p    -2

12. Cetatea Rupea – Homorod  14      6        0        8        30-34          18p    -3

13. AS Jibert                           14      4        4        6        20-20          16p    -5

14. ASF Viromet Victoria         14      5        1        8        26-40          16p    -5

15. AS Olimpic Voila               14      4        3        7        15-37          15p    -6

16. FC Energia Feldioara          14      4        2        8        18-31          14p    -10

17. AS Carpaţi Berivoi             14      1        1        12      23-62          4p      -17

18. Izvorul Hoghiz                   14      0        1        13      14-61          1p      -20