CSM îşi continuă marşul spre baraj

3
34

CSM Făgăraş a trecut şi peste cel de-al unsprezecelea val şi îşi continuă marşul spre barajul care duce la promovare în liga a III-a. Mai întâi, a învins miercuri, în etapa intermediară, la Cristian, pe Inter cu 2-1 (Streza min. 8 şi Băcilă min. 43), iar sâmbătă, în partida derby cu Înfrăţirea Hărman, s-a impus cu 2-0 pe teren propriu, prin dubla lui Neamţu (min. 60, din penalty, si min. 68).

Surpriza rundei de sâmbătă s-a produs la Voila, unde Olimpic a învins pe ocupanta locului secund înaintea acestui joc cu 3-0 (Deconi min. 21, Benţa min. 31 şi Feraru min. 80). Carpaţi Berivoi a rezistat doar o repriză la Jibert (0-0), după care în partea secundă a cedat iniţiativa, iar Jibert a punctat de 3 ori.

Etapa viitoare va avea loc sâmbătă, 22 octombrie, iar CSM va juca la Viitorul Ghimbav, iar voilenii se vor deplasa la Rupea. Pe teren propriu va juca Carpaţi berivoi cu ASF Zărneşti şi Viromet care va întâlni pe AS Jibert.

Balu (Viromet), la un pas de tragedie

Etapa de sâmbătă a campionatului Ligii a IV –a la fotbal a fost marcată de un eveniment care ar fi putut avea urmări tragice. În partida de la Râşnov,  dintre echipa locală şi Viromet Victoria, antrenorul-jucător al Virometului, Adrian Balu, a suferit pe terenul de joc un atac cerebral în minutul 36 al partidei, la scorul de 1-0 pentru FC Râşnov, acesta a căzut pe teren. Imediat, arbitrul a oprit jocul, iar după cinci minute a sosit o ambulanţă, iar jucătorul  a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean Braşov. După intervenţia medicilor, Balu a fost stabilizat, dar a spus că nu îşi mai simte spatele şi piciorul stâng. Tratamentul aplicat a avut din fericire un rezultat pozitiv, iar în momentul de faţă, starea lui a început să se amelioreze simţitor.

Din acel minut 36, jocul a continuat până la pauză, timp în care gazdele au mai marcat de trei ori. La pauză însă, marcaţi de eveniment, coechipierii lui Balu au decis să nu mai continue jocul. Arbitrul întâlnirii a aplicat regula celor 3 minute, după care a decis oprirea definitivă a jocului, conform regulamentului.

Clasament

1. CSM Făgăraş             11      11      0        0        35-5            33p    +15

2. Unirea Tărlungeni        11      7        2        2        33-14          23p    +5

3. Viitorul Ghimbav        11      6        3        2        31-15          21p    +6

4. Inter Cristian               11      6        2        3        26-9            20p    +2

5. Înfrăţirea Hărman        11      6        2        3        21-12          20p    +5

6. Olimpia Sânpetru        11      6        2        3        23-17          20p    +5

7. FC Ghimbav 2000      11      5        4        2        28-29          19p    +4

8. FC Râşnov                 11      5        1        5        23-18          16p    -2

9. CFR Braşov               11      4        3        4        22-13          15p    0

10.Cetatea Rupea           11      5        0        6        23-23          15p    0

11.Aripile Braşov            11      4        2        5        16-17          14p    -4

12.AS Jibert                   11      3        4        4        17-13          13p    -5

13.Viromet Victoria        11      4        1        6        24-34          13p    -2

14.ASF Zărneşti             11      3        3        5        18-15          12p    -6

15.Olimpic Voila            11      3        3        5        9-26            12p    -6

16.Energia Feldioara       11      3        1        7        13-25          10p    -8

17.Carpaţi Berivoi           11      1        1        9        17-53          4p      -11

18.Izvorul Hoghiz           11      0        0        11      11-52          0p      -15