
Plata subvențiilor APIA restante intră pe ultima sută de metri, potrivit unui anunț făcut de ministrul Agriculturii, Florin Barbu, la AGRO TV. Oficialul a declarat că, până la sfârșitul săptămânii viitoare, sistemele vor fi complet operaționalizate, astfel încât să poată fi solicitate fondurile necesare și efectuate plățile către fermieri.
”Până la sfârșitul săptămânii viitoare vom operaționaliza sistemul, vom cere bani și vom plăti inclusiv pârloaga și toate celelalte DR-uri pe care le mai avem de plătit”, a precizat șeful MADR, în emisiunea ”Agricultura la Raport”.
Anunțul vizează atât plata pentru eco-schema PD-28 (Menținerea de zone neproductive și/sau înființarea de elemente noi de peisaj pe terenurile arabile), cât și celelalte eco-scheme și intervenții din Planul Strategic PAC unde există încă sume restante de plătit. Ministerul dă asigurări că, odată cu deblocarea fluxului financiar, fermierii vor începe să primească banii așteptați.
sursa agro-tv.ro












