Arbitraj ostil pentru HCM

0
38

HCM Baia Mare – HCM Făgăraş  34-29 (17-16)

Duminică, la Baia Mare a avut loc derby-ul etapei între primele două clasate, cu specificaţie că echipa făgărăşeană era neînvinsă până la acest joc. În aceste condiţii, jocul a fost foarte disputat şi pe alocuri cu accente de duritate. Arbitrajul a fost depăşit de miza jocului şi a înclinat în momentele importante balanţa în favoarea gazdelor. Făgărăşenii au început foarte bine jocul şi au condus ostilităţile pe parcursul primei reprize, când au avut în două rânduri câte trei goluri avans faţă de adversari: 6-3 min. 10 şi 12-9 min. 21. În minutul 25 însă, decizia celor doi arbitri de a-l elimina definitiv pe Frăţilă a dat naştere la proteste vehemente din partea băncii tehnice făgărăşene. Tensiunea jocului a căpătat accente dramatice, deciziile au continuat să-i nemulţumească pe făgărăşeni, iar pe acest fond, gazdele au întors până la pauză rezultatul şi au intrat la cabine cu un gol avans: 17-16. În partea secundă, băimărenii au fost la cârma partidei. Au reuşit să se desprindă decisiv până în min. 48, la 9 goluri – 29:20 – şi astfel nu au mai putut rata victoria, deşi finalul a aparţinut echipei HCM Făgăraş: 34-29. În ciuda acestei înfrângeri, HCM continuă să rămână lidera seriei cu 10 puncte.

În acest joc, HCM a jucat în următoarea alcătuire: Suteică-Frăţilă, Dincă, Dobrin, Mînea, Soci, Marinescu. Au mai evoluat : Şofronici-Lazea, Bucşa, Rău, Bogdan, Blaga, Pasere, Botond. Principalii realizatori pentru HCM: Rău-7 goluri, Dincă-6 goluri.

După această etapă, campionatul se întrerupe până în data de 6 noiembrie, când făgărăşenii vor întâlni acasă pe CSM Sf. Gheorghe.

Clasament

1. HCM Făgăraş                      6        5        0        1        220-165       10

2.HCM Baia Mare                    6        5        0        1        193-155       10

3. CSM Oradea                       6        5        0        1        188-157       10

4. Extrem Baia Mare                 6        4        0        1        160-129       8

5. CS H&V Piteşti                   6        4        0        2        170-143       8

6. Universitatea Craiova            6        4        0        2        196-179       8

7. Unirea Sânnicolau Mare        6        3        0        3        175-187       6

8. HC Arad                              6        2        0        4        182-191       4

9. CS Handball 2009 Bistriţa     6        1        0        5        155-184       2

10.Naţional Sighişoara              6        1        0        5        135-169       2

11.CSM Sfântu Gheorghe        6        1        0        5        180-233       2

12.HC II Odorhei                     6        0        0        5        129-191       0