Victorie a baschetbaliştilor făgărăşeni

0
11

În etapa a doua a Campionatului de Baschet masculin, formaţia Clubului Sportiv Sportic Pro-Baschet Făgăraş a reuşit o frumoasă victorie pe teren propriu în faţa baschetbaliştilor de la Academia Forţelor Aeriene din Braşov cu scorul de 52-47 (12-14, 11-12, 15-8, 14-13). În primele două sferturi, făgărăşenii au folosit o apărare om la om, nereuşind să-i blocheze pe masivii pivoţi din Braşov, şi au  pierdut la limită. În sfertul 3, cu o apărare în zonă mult mai exactă, baschetbaliştii din Făgăraş au reuşit să se desprindă de adversari şi să-şi conserve avantajul, printr-un sfert 4 la fel de bun. Au marcat pentru formaţia Sportic: Mesaroş M, 12 p, Mureşan M. 9p, Dobrin Marcel, 8p, Dull E, 8p, Rogozea F, 6p, Stăniloiu, 5p şi Ganea P, 3p. Au mai jucat Moldovan C şi Ganea C.

În etapa a treia, făgărăşenii s-au deplasat la BC Galactica Braşov în faţa căreia au cedat cu scorul de 47-27 (16-0, 7-11, 13-12, 11-0). Formaţia Sportic a reuşit doar în sferturile 2 şi 3 scoruri strânse, cei mai buni marcatori fiind Mureşan M, 10p, Rogozea, 9p şi Dull E, 8p. Au mai jucat Codrea A, Ganea P şi Dobrin Mihai.